חיפוש

כל הבדיקות לביצוע למועמדת לקבלת תרומת זרע

FollowFollow on Facebook

מה הן הבדיקות שעל הנתרמת לבצע לקראת תהליך תרומת זרע?

בנק הזרע הפועל בבית החולים הפרטי הרצליה מדיקל סנטר מקיים, כידוע, תהליך סינון ארוך וקפדני בכל הנוגע לבדיקת הזרע ולקבלת תורמים למאגר התורמים האיכותי שלו. אך מה בנוגע אלייך, הנתרמת? אילו בדיקות את תעברי לפני בחירת התורם ותהליך ההזרעה (שיוביל בתקווה להיריוןן המיוחל)?

ישנם כמה סוגי בדיקות שעוברת כל אישה לפני שתחל באופן רשמי בתהליך : בדיקות דם שונות, בדיקות סרולוגיות, סדרת בדיקות גנטיות, בדיקת שד ובדיקת פאפ (שתי הבדיקות האחרונות מומלצות איך אינן בגדר חובה). נפרט עבורך מהי כל בדיקה, מה משמעותה וכיצד היא תורמת לתהליך, עד לקבלת תרומת זרע.

בדיקות דם

כל אישה לפני היריון או ממש בתחילתו עוברת סדרה של בדיקות דם אשר מאפשרות לצוות הרפואי להבין מהו מצבה הבריאותי הכללי. בדיקות אלו מאפשרות לצוות בנק הזרע לבנות גם פרופיל הורמונלי של האישה הנבדקת.

חשיבות הבדיקה לתהליך: בדיקות הדם השונות מגבשות עבור הצוות הרפואי תמונה ברורה בכל הנוגע למצבה הגופני, הבריאותי וההורמונלי של האישה, דבר שיסייע על התאמת תכנית הטיפול הטובה ביותר עבורה. גיבוש הפרופיל ההורמונלי אף יסייע לנו להתאים לך את הטיפול ההורמונלי המדויק ביותר ויקצר את הדרך עד למתן לפתרון יעיל במקרה שיתגלו בעיות פוריות שונות.
הבדיקות הללו הן בדיקות דם בסיסיות שעוברת, כאמור, כמעט כל אישה אשר מעוניינת להיכנס להיריון או שנמצאת בתחילתו.

פרק הזמן לקבלת תשובה: לרוב תוך ימים ספורים ולעתים אף באותו היום (כשמדובר בבדיקות דם המתבצעות לטובת גיבוש פרופיל הורמונלי).

בדיקות סרולוגיות

בדיקות סרולוגיות הן שם כולל לבדיקות אשר מבוצעות במטרה לאתר זיהומים, מחלות נגיפים ושאר מרעין בישין. בין היתר, בדיקות אלו מסוגלות לאתר מחלות, נגיפים וזיהומים כמו אדמת, אבעבועות רוח, עגבת, צהבת כבד נגיפית (סוג B ו-C) וכן איידס.

חשיבות הבדיקה לתהליך: ברור ומובן לכל, עד כמה חשובות ומשמעותיות בדיקות סרולוגיות לפני היריון. כל אחת מהמחלות שצוינו מעלה (ועוד רבות אחרות שעשויות להתגלות בבדיקות אלו) עשויה להשפיע על ההיריון, להזיק לו ולפגוע בעובר. לכן החשיבות שבאיתור מחלות אלו מבעוד מועד גבוהה מאוד.

פרק הזמן לקבלת תשובה: כמה שבועות לכל היותר, ולרוב תוך שלושה שבועות לבדיקות הארוכות ביותר (בדיקת איידס לדוגמה).

בדיקות גנטיות

הבדיקות הגנטיות סוקרות למעשה את המטען הגנטי שלך ומאתרות גנים שונים אשר עשויים, בדרך כזו או אחרת, להשפיע על התפתחות ההיריון ועל בריאותו של העובר. בנק זרע פרטי כמו בנק הזרע של הרצליה מדיקל סנטר מציע בדיקות גנטיות חדישות כולל בדיקת צ'יפ גנטי, אשר מסוגלת לאתר כ-50 מחלות וכ-110 מוטציות גנטיות. בדיקות גנטיות לפני היריון נעשות על ידי בחינת דגימת דם, שנלקחת ממך בתהליך קצר ומהיר הדומה לבדיקת דם פשוטה.

חשיבות הבדיקה לתהליך: הבדיקות הגנטיות ישמשו את הצוות בהמשך התהליך, בעת בדיקת ההתאמה הגנטית בינך לבין התורם שבחרת. בעזרת תוצאות הבדיקות נוכל להבטיח כי תזכי לתרומת זרע מתורם אשר ההתאמה הגנטית בינך ובינו נחשבת טובה ומוצלחת.

פרק הזמן לקבלת התשובה: כמה שבועות, ולעתים אף חודש ימים.

בדיקת שד

בדיקת שד יכולה להיעשות באופן עצמי או בעזרת פרטנר/פרטנרית שתבחרי. מדובר בבדיקה ידנית פשוטה הכוללת מישוש של השד, במטרה לאתר גושים חשודים. בדיקה שכזו נחשבת יעילה מאוד לגילוי נגעים בשד, בייחוד אם היא מלווה בבדיקה שנתית דומה בידי כירורג שד מוסמך.

חשיבות הבדיקה לתהליך: אמנם אין חובה לבצע בדיקת שד לפני היריון (בין אם זהו היריון שנעשה בדרך 'המסורתית' ובין אם באמצעות תרומת זרע). למרות זאת, מומלץ לבצע אותה לפני ההיריון, כדי לוודא שהכול תקין ושאין בעיה בריאותית כזו או אחרת שתפריע לתהליך ותטריד אותך במהלכו. אמנם נגע שהתגלה בשד עשוי להיות במקרים רבים שפיר ולא יסכן אותך ואת העובר, אך עצם קיומו עשוי להשפיע עלייך מבחינה נפשית ולהפריע לתהליך כולו.

פרק הזמן לקבלת התשובה: במקרה של איתור נגע בשד תעברי סדרת בדיקות שעשויה להימשך בין כמה ימים לכמה שבועות. בסיומה תדעי אם אכן ישנו נגע בשד, מהו אופיו ועד כמה הוא מסוכן (אם בכלל).

בדיקת פאפ (Pap)

בדיקת פאפ ידועה גם בשם בדיקת משטח צוואר הרחם, שבמהלכה נוטל הרופא דגימת רקמה מצוואר הרחם כדי לשלול או לאשש את קיומו של סרטן באזור זה. הבדיקה נעשית על מנת לבדוק/לשלול הישנות של נגיף הפפילומה בגופה של האישה – נגיף אשר עשוי לגרום לבעיות בריאותיות שונות, וביניהן גם להתפתחות סרטן צוואר הרחם.

חשיבות הבדיקה לתהליך: כמו בדיקת השד, גם בדיקה זו אינה נחשבת הכרחית. אך מי שמעוניינת לבצע בדיקה זו בכל זאת – מומלץ שתבצע אותה לפני תחילת התהליך.

פרק הזמן לקבלת התשובה: בין עשרה ימים לחודש.

השלב הבא – בחירת התורם

סדרת הבדיקות הזו חשובה מאוד ואף קריטית להצלחת התהליך. לאחר שקיבלת את כל התוצאות, תוכלי להתקדם לשלב הבא – שלב בחירת התורם שלך. אמנם את השלב הזה תתחילי כבר באחת הפגישות הראשונות שלך עם הצוות, במהלכה יוצג בפנייך קטלוג התורמים שלנו (הכולל תכונות רבות וחשובות שיקלו עלייך בבחירה), אך בחירתו הסופית של התורם תתבצע בשלב זה – בין היתר משום שרק לאחר קבלת כל תוצאות הבדיקות נוכל לוודא כי ישנה התאמה גנטית טובה בין שניכם.

לאחר שלב בחירת התורם, יחל השלב 'המעשי' של התהליך – שלב ההזרעה. הזרעה היא השלב שבו מוחדרים זירעונים ממנת הזרע של התורם אל הרחם שלך, במטרה להשיג הפריה מוצלחת, להבטיח קליטה של הביצית המופרית ברחם ולהביא לתחילתו של ההיריון המיוחל.

בנק זרע פרטי שדואג לך לאורך כל הדרך

בנק הזרע של בית החולים הפרטי הרצליה מדיקל סנטר שם לו למטרה ליצור למענך את הסביבה המושלמת, ולהעמיד לרשותך את אנשי הצוות הטובים ביותר. אנו נדאג שהתהליך כולו יהיה קל ככל האפשר עבורך, ונעמוד לצדך בכל שלב ושלב.

בבנק הזרע תוכלי לקבל שלל שירותים נלווים לתהליך, החל בהפריה חוץ-גופית ביחידת ה-IVF המתקדמת של בית החולים, דרך ייבוא זרע מחו"ל ועד השבחת זרע ושמירת מנות זרע לשימוש עתידי. לצד אלו נעניק לך יחס אישי חם וקרוב, ונספק לך אוזן קשבת וכתף תומכת. כל אלו יבטיחו שהתהליך שתעברי יהיה איכותי ונעים ככל האפשר, בדרך להיריון מוצלח.

Call Now Button
נגישות