חיפוש

מעוניינת לתרום ביציות?

FollowFollow on Facebook

כל מה שחשוב לדעת לתורמת ביציות

לפני הכל, תרגישי כנראה תחושת גאווה ומשמעות כתורמת ביציות. מרבית הנשים שכבר עשו זאת ותרמו מביציותיהן לנשים שמסיבות בריאותיות אינן יכולות להרות, מספרות שההנעה המשמעותית לקבלת ההחלטה יושבת על שיקולים רגשיים, ביניהם: תחושה של אחווה נשית, זכות גדולה ועשיית מצווה. הידיעה שבזכותך, תוכל אישה אחרת להגשים את חלומה ואת הצורך הקיומי כמעט להיות אמא, מנצחת את החששות ואת אי הנוחות שגם הן, צריך להודות, חלק מהתהליך. ומה לגבי פיצוי כספי? כמובן שיש, הסכום שלו קבוע בחוק, אבל ברוב המקרים הוא אינו המניע המרכזי. מדובר בהחלטה אמיצה שעושות יותר ויותר נשים אמיצות.

מי יכולה לתרום ביציות?

אם את בגיל 21-35, בריאה ופורייה, תושבת ישראלית ואינך נשואה, את יכולה לבחור מרצונך החופשי לעבור הליך שאיבת ביציות ותרומתן. מובטחת אנונימיות מוחלטת שלך כתורמת בהווה ובעתיד.

חוק תרומת הביציות (יוני 2010), מאפשר לראשונה גם לנשים אשר אינן נמצאות בתהליכים של טיפולי פוריות לתרום את ביציותיהן. על פי החוק, את יכולה לתרום ביציות מהליך שאיבה אחד, ללא יותר מ- 3 נתרמות ואת ההליך עצמו מותר לבצע לכל היותר 3 פעמים במהלך החיים, בהפרשים של 180 יום בין שאיבה לשאיבה.

הרצליה מדיקל סנטר הינו בית החולים הפרטי הראשון בישראל המקדם באופן מוסדר את נושא תרומת ביציות מקומית, מנשים ישראליות, במסגרת בנק הזרע הפועל בבית החולים.

צוות ייעודי מלווה כל תורמת צעד אחר צעד בכל שלבי התהליך. הבדיקות המקדימות, וועדת האישורים ותהליך השאיבה מרוכזים כולם תחת קורת גג אחת, בנוחות, זמינות ומינימום מאמץ עבורך.  

תהליך תרומת ביציות

שלב א'

מכתב בקשה לתרום

על מנת לקבל אישור לתרום ביציות, עליך להשאיר פניה באתר בנק הזרע או לחלופין להתקשר למספר 09-7740512.

חתימה על טופס הסכמה

הטופס כולל את הסכמתך לביצוע ההליך ולהכנסת פרטייך למאגר הנותנים הארצי ומאגר הילודים-שניהם מאגרים חסויים, שהרישום בהם נועד למנוע נישואין, בבוא היום, של הצאצא עם קרוב/קרובת משפחה.

בדיקות מקיפות

תקבלי רשימת בדיקות מקיפה הכוללות בין היתר: בדיקות דם רגילות ובדיקות לזיהוי מחלות זיהומיות, שלילת מחלות מין, בדיקות סקר גנטי, בדיקת צוואר הרחם, ממוגרפיה ועוד.

חוות דעת פסיכולוגית

על מנת לקבל את אישור הוועדה, עליך לקבל חוות דעת פסיכולוגית המאשרת את התאמתך לעבור את ההליך.

פירוט מלא של התהליך הצפוי מצוות המרפאה ומענה לכל השאלות שיש לך.

שלב ב'

וועדת אישורים

וועדת האישורים היא הגוף המאשר אותך כתורמת, לאחר שעברת את כל ההליכים הנדרשים. הוועדה כוללת: מומחה פריון, רופא בכיר מתחום התמחות שאינו פריון, נציג ציבור, עובדת סוציאלית/פסיכולוגית ואחות. הוועדה תעיין בחומרים שהגשת, תראיין אותך ותתרשם מהסיבות שהביאו אותך לקבל את ההחלטה לתרום ביציות.

שלב ג'

בדיקת התאמה בין התורמת לנתרמות פוטנציאליות

על מנת להבטיח התאמה מלאה, מוזנים הנתונים שלך ונתוני הנתרמת הפוטנציאלית לתוכנה מיוחדת של משרד הבריאות, ורק כשמתקיימת התאמה מלאה מתחילים בביצוע ההליך עצמו. בדיקת ההתאמה נועדה להבטיח כי הינך בת דתה של הנתרמת (במידה ולא, מותנית קבלת התרומה באישור וועדת חריגים), שאינך קרובת משפחה של הנתרמת או של האב הגנטי ושאינך נשואה. עם קבלת אישורי וועדת האישורים ומאגר המידע של משרד הבריאות – ניתן להתחיל בהליך הרפואי לקראת שאיבת הביציות.

שלב ד'

ההליך הרפואי

  • מתחילים בהתאמת פרוטוקול טיפולי הורמונלי, כפי שמוכר בכל תהליך IVF. המטרה: לגרום לשחלה לייצר יותר מביצית אחת, כדי שבתהליך השאיבה יהיו יותר ביציות אשר יעלו את סיכויי הצלחת ההפריה. ככל שיש יותר ביציות, גדל הסיכוי שתימצאנה ביציות תקינות וקלות להפריה. הטיפול ההורמונלי המקדים אורך כעשרה ימים עד שבועיים.
  • תוזמני למעקב זקיקים, בו עוקבים אחר התפתחות הביציות בשחלות שלך באמצעות אולטרסאונד ובדיקות דם הורמונליות. בהתאם לתוצאות המעקב תקבלי הנחיות אילו תרופות הורמונליות להזריק, באילו מינונים ומתי, במטרה לתזמן את מועד השאיבה המדויק ביותר.
  • שאיבת הביציות מתבצעת בחדר ניתוח, בהרדמה כללית קלה (כ-10 דקות). הרופא המטופל יעדכן אותך בסיום השאיבה במספר הביציות שהוצאו מגופך ואיכותן.
  • לאחר הוצאת הביציות הן נלקחות למעבדה, שם הן מופרות בזרע של בן זוגה של הנתרמת (או בזרעו של תורם), ומוחזרות לרחמה של הנתרמת בתהליך שדומה בעיקרו להזרעה תוך רחמית.

כתורמת, את רשאית לבקש כי חלק מהביציות שנשאבו ממך יוקפאו לשימוש עתידי.

את יכולה להתחרט ולמנוע את השימוש בביציות לאחר שאיבתן, כל עוד לא בוצעה ההפריה. במקרה זה, לא יינתן לך פיצוי כספי .

הפיצוי הכספי על תרומת ביציות

לצד הסיפוק והגאווה שתחושי כתורמת המעניקה מעצמה למען הזולת, תזכי גם בפיצוי כספי המוגדר בחוק בסכום של 20,432 ₪ לכל מחזור שאיבה (נכון לשנת 2015). את התשלום תקבלי באמצעות הרצליה מדיקל סנטר.

במידה והינך מטופלת IVF, יהיה הפיצוי בגובה 10,000 ₪. הפיצוי הכספי שתקבלי פטור מתשלום מס הכנסה.

נגישות