חיפוש

הזרעה – כל המידע על התהליך

FollowFollow on Facebook

הזרעה נחשבת לאחד השלבים החשובים ביותר בתהליך שאותו עוברת אישה המעוניינת להרות מזרע תורם. זהו השלב שבו מופרית האישה בפועל בעזרת תרומת הזרע שבחרה קודם לכן – מה שמאפשר הלכה למעשה את תחילת ההיריון. כדי שגם את תדעי מה מצפה לך בשלב זה, אספנו עבורך את כל המידע החשוב על התהליך.

מהי הזרעה?

הזרעה – או הזרעה מלאכותית – היא תהליך שמאפשר לאישה להרות ללא קיום יחסי מין ישירים. למעשה, פעולה זו 'עוקפת' ומייתרת את הצורך במגע מיני מלא בין הגבר לאישה, משום שבמהלכה נעשה שימוש במנת זרע שניתנה קודם לכם על ידי הגבר. לאחר מתן התרומה, היא מוחדרת באמצעים שונים אל רחם האישה.
הרפואה מכירה בכמה גישות ושיטות הזרעה, אך הנפוצה ביותר מביניהן היא הזרעה תוך רחמית, המבוצעת ברוב המכריע של המקרים גם בבנקי הזרע השונים.תהליך הזרעה בבנק הזרע

ישנם כמה מקרים נפוצים שבמסגרתם מבוצעת הזרעה כזו:

  • כאשר אחד מבני הזוג סובל מבעיות פוריות שניתן להתגבר עליהן בדרך זו
  • כאשר מדובר בבני זוג מאותו מין
  • כאשר אישה מעוניינת להרות מתרומת זרע.

 

ההזרעה, מעצם אופייה, מאפשרת להתגבר בצורה קלה יחסית על בעיות פוריות שהתגלו אצל הגבר, בעצם ההחדרה הישירה של הזרע (אשר עובר 'טיפול' מסוים עוד קודם לכן – עניין שעליו נרחיב בהמשך) אל הרחם. כך או כך חשוב לציין כי הזרעה אפשרית רק בנשים פוריות, ושמערכת הרבייה שלהן תקנית.

מתי ניתן לבצע הזרעה ומי זכאי?

כל אדם המעוניין לבצע הזרעה זכאי לעשות זאת, לכאורה, אך ישנם כמה סייגים בכל הנוגע לביצוע הזרעה בישראל: אם מדובר באישה המבקשת להרות מתרומת זרע של גבר המוכר לה, על הצדדים לחתום על הסכם הורות משותפת קודם שיבוצע התהליך; אם מדובר באישה המבקשת להרות מתרומת זרע של אדם זר – התהליך חייב להתבצע במסגרת אחד מבנקי הזרע הפועלים בישראל, והאישה חייבת להיות פנויה ומעל לגיל 18.

תהליך ההזרעה ייעשה, בכל מקרה, סביב 'חלון הביוץ' של האישה הנמשך כ-24 שעות, זאת כדי להגדיל את סיכויי ההצלחה של הפעולה. הזרעה שתיעשה שלא במסגרת זו, תיכשל ברוב הגדול של המקרים, משום שהיא תחמיץ את תהליך הביוץ עצמו – הזמן שבו הביצית יוצאת מהשחלה ומוכנה להפריה.
מאחר שאותו 'חלון' אינו קל לזיהוי, וכדי להבטיח שהתהליך יבוצע בוודאות במהלך הביוץ, יבוצעו לעיתים שתי הזרעות סמוכות, במרווח של 24 שעות בין הראשונה לשנייה.

איך מתבצע התהליך בפועל?

הזרעה היא פעולה פשוטה למדי, הדומה מאוד לבדיקת משטח צוואר הרחם (בדיקת Pap). קודם שתבוצע ההזרעה, תילקח תרומת הזרע הנבחרת ותעבור שטיפת זרע – תהליך המוּכּר גם בשם 'השבחת זרע', ומכין למעשה את תרומת הזרע לקראת הזרעה.
לאחר שהוכנה תרומת הזרע, תבוצע ההזרעה בפועל, על ידי החדרת קטטר מיוחד אל הרחם, שדרכו תוזרק מנת הזרע אל גוף האישה. יש לציין כי בשל הצורך בביצוע ההזרעה במועד מדויק כאמור (בזמן חלון הביוץ), תעבור האישה בדרך כלל טיפול בעזרת תרופות הורמונליות שונות אשר יאפשרו לצוות הרפואי 'לכוון' את זמן הביוץ למועד המתאים או לעקוב אחר התקדמותו בצורה טובה.

האם הזרעה כרוכה בכאב? האם ישנן תופעות לוואי?

ככלל, הזרעה לא אמורה לכאוב, אך היא צפויה לגרום אי-נוחות מסוימת. במקרים שונים הפעולה אף תגרום להתכווצויות של שריר הרחם, בדומה להתכווצויות בזמן המחזור, מה שעשוי לגרום כאבים מסוימים. תופעות הלוואי הישירות של התהליך (אשר אינן מתרחשות בכל הזרעה) הן דימום קל והפרשות מוגברות מהנרתיק.

יש לציין כי הזרעה אינה פעולה מסכנת חיים, הן מבחינת האישה והן מבחינת העובר העתיד להתפתח ברחמה.

פעילויות יומיומיות ניתן לעשות בזמן התהליך

אין כל מניעה לבצע פעילויות שגרתיות לאורך תקופת ההזרעה, כולל עבודה משרדית, פעילות ספורטיבית ואף יחסי מין. בנוגע לקיום יחסי מין סביב זמן ההזרעה, יש לקחת בחשבון כי ההיריון יוכל להתרחש בשני המקרים – הן בעקבות קיום יחסי המין המלאים והן במסגרת ההזרעה.

אחוזי ההצלחה של טיפולי הזרעה

אחוזי ההצלחה תלויים בעיקר בסיבות לביצוע התהליך (אם ישנן בעיות פוריות שונות אצל הגבר או אצל האישה, הסיכויים להצלחת ההליך יקטנו, באופן טבעי) ובגילה של האישה. הסטטיסטיקה הרפואית מצביעה על כ-15% הצלחה בכל חודש של תהליך ההזרעה, בנשים עד לגיל 35 שאינן סובלות מבעיות פוריות. מגיל 35 ומעלה סיכויי ההצלחה פוחתים בהדרגה, כך שהסיכויים להזרעה מוצלחת בקרב נשים בגיל 40, לדוגמה, יורדים ל-10% בכל חודש שבו מתבצע הטיפול.

כיצד מתבצעת הזרעה בבנק הזרע של בית החולים הרצליה מדיקל סנטר?

הזרעה בבנק הזרע של בית החולים הרצליה מדיקל סנטר נעשית בידי אנשי מקצוע מומחים ומיומנים, ובעזרת המכשור המתקדם והחדיש ביותר. הודות לתחושת המשפחתיות ולאווירה הרגועה, תוכלי גם את לדעת שתהליך ההזרעה שתעברי ייעשה בצורה הטובה, הנעימה והדיסקרטית ביותר.
היתרון הגדול שבביצוע הזרעה בבנק הזרע שלנו, הוא בקשר הישיר של אנשי הצוות עם יחידת ההפריה החוץ-גופית של בית החולים. מדובר ביחידה חדשנית ומשוכללת, אשר תעמיד לרשותך סל רחב של שירותים נוספים במקרה הצורך: טיפולי פוריות, הפריה חוץ גופית, ייעוץ מקצועי מטעם מומחי פריון ועוד.

נגישות