חיפוש

השבחת זרע

FollowFollow on Facebook

מעבדת בנק הזרע הפרטי הרצליה מדיקל סנטר היא בין המעבדות החדישות והמשוכללות בארץ לבדיקת פוריות הגבר, המספקת מענה כולל בתחום זה, החל בשלב בדיקת זרע לאבחון בעיית הפוריות, דרך הקפאת זרע ושימור זרע וכלה בטיפולי השבחת זרע. העבודה מבוצעת בידי צוות מקצועי, אמין ומנוסה, במעבדה המוכרת ע"י משרד הבריאות ומתנהלת בפיקוחו. כל הבדיקות מבוצעות על פי הנחיות ארגון הבריאות הבינלאומי, ומעבדת הזרע אף נכללת תחת מערך בקרה חיצוני בין-לאומי.
המעבדה מבצעת השבחת זרע בשיטות המתקדמות ביותר וברמת ביצוע גבוהה במיוחד, תוך בחירת השיטה המתאימה ביותר לכל דגימת זרע.

יתרונות השבחת זרע בהרצליה מדיקל סנטרהשבחת זרע - בנק הזרע

  • מעבדה חדישה ומשוכללת תחת בקרה בין-לאומית
  • צוות מקצועי, אמין ומנוסה
  • זמינות מלאה
  • אפשרות לביצוע הזרעה, במידת הצורך, על ידי צוות המרפאה
  • דיסקרטיות מלאה.

מה היא השבחת זרע?

השבחת זרע היא טכניקה נפוצה בתחום טיפולי הפוריות ונעשה בה שימוש בכל רחבי העולם. היא מורכבת משתי פעולות:

  • שטיפת הזרע
  • ברירת הזרע.

מתי מבצעים השבחת זרע?

השבחת זרע היא פעולה אשר נעשית בכמה מקרים: כאשר ידוע כי איכות הזרע אינה גבוהה – כלומר כשתנועתיות הזירעונים נמוכה או כשהתגלתה ספירת זרע שאינה תקינה; במקרים שבהם ישנו חשש לבעיית פוריות, אך מהותה אינה ידועה; כאשר רוצים לבצע הזרעה תוך רחמית ומבקשים לברור מדגימת הזרע רק את הזירעונים הבריאים, כדי להגדיל את סיכויי ההפריה.

כיצד מתבצעת השבחת זרע בפועל?

לאחר שנלקחה דגימת זרע מהגבר, היא עוברת 'שטיפה', כדי להסיר מהזירעונים את נוזל הזרע – נוזל אשר במצב רגיל מיועד להגן על הזירעונים בדרכם אל הביצית. לאחר מכן נבדקים הזירעונים ומהם נבחרים, כאמור, החזקים והתנועתיים ביותר. התהליך, שנקרא גם תהליך הבשלת הזרע או 'קפסיטציה', יכין את הזירעונים לקראת החדרתם אל רחם האישה. יש לציין כי שלב זה נעשה לא רק במקרים שבהם פוריות הגבר היא הבעיה.
לאחר מכן, נוזל הזרע המקורי מוחלף בנוזל המכיל ויטמינים שונים וסוכרים. פעולה זו חיונית, שכן ללא שטיפת הזרע שרירי הרחם עלולים להביא לפליטתו (בגלל הימצאות גורמים מסוימים בנוזל הזרע). אם קיימת ספירת זרע סבירה של למעלה משני מיליון תאי זרע למ"ל, ניתן לאחר מכן להחדיר את נוזל הזרע לרחם.

ומה קורה אם גם לאחר ההשבחה הדגימה אינה איכותית מספיק?

במקרה כזה נדרשת פעולה נוספת, והיא ברירת זרע. קיימות שתי שיטות לברירת הזרע לאחר שטיפתו:

שיטת Swim-up

תאי הזרע מוכנסים לנוזל מיוחד שהרכבו דומה מאוד לנוזלים הנמצאים בחצוצרה באופן טבעי. למעשה, זו מעין 'הדמיה' שבעזרתה ניתן לבדוק אילו תאי זרע מתפקדים בצורה הטובה ביותר. אלו שמגיעים בכוחות עצמם אל פני הנוזל, אל החלק העליון, הם החזקים והטובים ביותר והם ישמשו בהזרעה.

שיטת הגרדיאנט

בשיטה זו תאי הזרע האיכותיים מושמים במדיום מיוחד באמצעות סרכוז, ובמדיום ישנו מפל (גרדיאנט) ריכוזי צפיפות, אשר בעזרתו ניתן לסנן מטה רק את תאי הזרע האיכותיים, גם כאשר ספירת הזרע אינה גבוהה. לאחר הסינון, מבודדים את תאי הזרע המסוננים והאיכותיים, והם אלו שיוזרקו לרחם האישה. שיטה זו מגדילה את אחוז תאי הזרע החיים, המחזיקים ביכולת תנועתית גבוהה והתקינים מבחינה גנטית.
יש לציין כי שיטת הגרדיאנט נחשבת יקרה למדי, ולכן היא אינה מתבצעת באופן שגרתי בכל מעבדת זרע על אף יעילותה. במעבדת הזרע של הרצליה מדיקל סנטר שיטת הגרדיאנט מתבצעת דרך קבע, בהתאמה לאיכות בדיקת הזרע.

השיטות שצוינו יסייעו ברוב המכריע של המקרים לשיפור איכותו של זרע חלש או כזה שאינו איכותי מספיק, ולפעמים די באחת מהן בלבד – בהתאם לאיכות הזרע. לאחר מכן ניתן לבצע הזרעה תוך רחמית.

אם גם לאחר השבחת זרע, בתוספת אחת מהשיטות הללו, לא מתקבל נוזל זרע איכותי, מומלץ לשקול ביצוע הפריה חוץ-גופית (IVF). במסגרת ההפריה החוץ-גופית יוכל הצוות הרפואי לבצע פעולה אשר נקראת מיקרומניפולציה, במסגרתה נבחרים זירעונים תקינים בודדים, ואלו מוחדרים ישירות אל הביצית.

נגישות