חיפוש

הקפאת זרע

FollowFollow on Facebook

 

אחת הפעולות הנעשות דרך קבע בבנק הזרע של בית החולים הפרטי הרצליה מדיקל סנטר היא הקפאת זרע, אשר מוגדרת לעתים גם כשימור זרע. תהליך זה מאפשר החזקה של מנת הזרע בתנאים מיוחדים ושמירתו לשימוש עתידי – גם לשנים רבות.

מהי הקפאת זרע? כיצד היא מתבצעת?

 

ככלל, הקפאת זרע היא תהליך פשוט למדי מנקודת מבטו של הגבר: כל שעליו לעשות הוא לספק מנת זרע על פי ההנחיות שיקבל מראש מאנשי צוות בנק הזרע. לגבר עומדת הזכות לבחור אם לבצע זאת בביתו או בחדרים הפרטיים והסטריליים שעומדים לרשותו בבנק הזרע. אם יחליט לעשות זאת בביתו, עליו להביא את מנת הזרע למעבדה תוך שעה מרגע שנתן זרע.

 

לאחר שסופקה מנת הזרע, היא מועברת להקפאה עמוקה בתנאים מיוחדים, ובין היתר בטמפרטורה של מינוס 196 מעלות. תנאים אלו יבטיחו כי הזרע יישמר במצב טוב למשך זמן רב – גם לחמש שנים ויותר.

 

המקומות היחידים שבהם ניתן לשמור זרע בהקפאה הם כאלו המאושרים לכך, כלומר בנקי זרע או יחידות פריון המחזיקות בציוד הדרוש להקפאה ולשימור זרע.

מתי יבוצע ההליך?

    • במסגרת טיפולי הפריה חוץ-גופית – כדי לשמר זרע לטובת טיפולי פוריות עתידיים

 

    • לטובת הגבר עצמו – אם הוא חושש שלא יוכל לתת זרע בעתיד או שאיכות הזרע שלו תיפגע (לדוגמה: בעקבות טיפולים כימותרפיים עתידיים)

 

    • לטובת הכנסת מנת הזרע למאגר התורמים בבנק הזרע

 

    • כאשר הגבר מעוניין לשמר זרע 'ליתר ביטחון'.

בבנק הזרע שלנו מתבצעת חלוקה פיזית ברורה בין מנות זרע מוקפאות המיועדות להפריית אישה המעוניינת בתרומת זרע, לבין מנות זרע המיועדות לשימור – כלומר כאלו הנשמרות עבור הגבר, לטובת שימוש עתידי.

מי זכאי לבצע הקפאת זרע?

 

כפי שניתן להבין מהכתוב לעיל, כל גבר אשר מעוניין להקפיא את זרעו זכאי לעשות זאת. כיום ידוע כי ישנה ירידה באיכות הזרע של הגבר המערבי, ולכן אין כל מניעה לבצע שימור זרע לטובת שימוש עתידי. למעשה, מומחי פריון רבים אף ממליצים לגברים המעוניינים להביא ילד לעולם בעתיד, לבצע הקפאת זרע כבר היום ולשמר תאי זרע איכותיים.

 

 

מה הם היתרונות והחסרונות בהליך זה?

 

כפי שניתן להניח, הקפאת הזרע פוגעת במידה מסוימת באיכות המנה המוקפאת. ככלל, כ-70% מתאי הזרע שהוקפאו ישרדו את התהליך ויהיו כשירים לשימוש לאחר 'הפשרתם'. מדובר בכמות גדולה למדי, שיכולה לשמש לכמה וכמה הפריות.

 

לעומת זאת, מבחינת בריאותו של העובר העתידי אין כל הבדל בין הפריה בדרך הטבע לבין הפריה שנעשתה ממנת זרע שעברה הקפאה. מחקרים ובדיקות שונות שנעשו לאורך השנים הוכיחו כי לא נרשמה כל עלייה בשכיחות המומים והבעיות הגנטיות בעוברים שהתפתחו ממנות זרע מוקפאות.

כיצד מתבצעת הקפאת זרע בבנק הזרע שלנו?

 

תהליך הקפאת הזרע בבנק הזרע של הרצליה מדיקל סנטר נעשה בצורה מסודרת ומוקפדת, כדי להבטיח תוצאות מיטביות. בשלב הראשון יעבור הגבר סדרת בדיקות אשר ישללו את הימצאותן של מחלות מין, איידס וכדומה. לאחר מכן, תבוצע בדיקת זרע מלאה למנת הזרע שסיפק הגבר – בדיקה שתעמוד על טיבו ועל איכותו של הזרע. בסופו של תהליך יונפק דו"ח מסודר מטעם בנק הזרע, ובו פירוט מלא בנוגע למנות המוקפאות.

 

במסגרת תהליך זה, ולפני שתבוצע ההקפאה בפועל, עומדת לגבר הזכות לחלק את מנת הזרע לכמה מנות, מסיבה כזו או אחרת. ההחלטה בעניין תינתן תוך התייעצות עם מנהל בנק הזרע ורק לאחר מכן תבוצע הקפאת זרע בפועל.

 

נגישות