חיפוש

צ'יפ גנטי

FollowFollow on Facebook

בדיקה באמצעות צ'יפ גנטי היא אחת הבדיקות המתקדמות ביותר כיום בתחום הגנטיקה. זוהי בדיקת סקר המאפשרת בחינה מדוקדקת של המטען הגנטי של אדם מסוים, ועל ידי כך מסוגלת לאתר במדויק פגמים גנטיים שונים ומחלות גנטיות. הבדיקה נעשית גם בבנק הזרע של בית החולים הרצליה מדיקל סנטר כחלק מתהליך קבלתו של תורם פוטנציאלי אל מאגר התורמים.

על משמעות הבדיקה באמצעות צ'יפ גנטי

בדיקת צ'יפ גנטי בוחנת את המטען הגנטי של זוג הורים טרם תחילת ההיריון, באמצעים המדויקים ביותר הקיימים היום (ישנה בדיקה דומה אשר נעשית לרוב לאחר בדיקת מי שפיר, אך היא מתבצעת במהלך ההיריון כמובן).

הבדיקה למעשה בוחנת אם שני ההורים לעתיד נושאים פגמים גנטיים או מחלות גנטיות שונות, ובמקרה של תשובה חיובית – מבררת אם שניהם נושאים את אותו פגם, מה שיצביע על סיכוי גבוה לכך שהעובר עצמו יהיה חולה במחלה. במקרה כזה, עומדות בפני ההורים שתי אפשרויות: האחת לעבור תהליך הפריה חוץ-גופית ולאחר מכן דיגום של העוברים (PGD). כך, יוחזרו לרחם האם עוברים בריאים בלבד. אפשרות נוספת היא להרות באופן טבעי, ולבדוק את העובר גנטית על ידי בדיקת סיסי שלייה בשבוע 12.

אפשר לומר שאותו צ'יפ גנטי מאפשר להורים לעתיד ולצוות הרפואי לסקור את הנתונים הגנטיים של שני הצדדים בצורה נרחבת. זהו למעשה סקר גנטי אשר בודק את קיומן של כ-54 מחלות גנטיות שונות וכ-110 מוטציות, אשר נחשבות לחמורות ביותר מבחינת הספרות הרפואית. כיום, השימוש בצ'יפ הגנטי נחשב למתקדם במיוחד ומעלה משמעותית את הסיכויים לאיתור פגמים גנטיים משותפים.

בדיקת צ'יפ גנטי - בנק הזרע

בין היתר, ניתן לאתר בעזרת צ'יפ גנטי מחלות כמו:

  • סיסטיק פיברוזיס
  • תסמונת ה-X השביר
  • ניוון שרירים
  • ניוון המוח והמוחון
  • טיי זקס

כאמור, בבנק הזרע של בית החולים הרצליה מדיקל סנטר מתבצעת הבדיקה כחלק מהליך הקליטה של תורם זרע חדש למאגר התורמים, לצד בדיקות גנטיות נוספות. כך, כל אישה שבחרה להרות באמצעות תרומת זרע מהמאגר שלנו יכולה לדעת בבטחה כי התורם מתאים לה גם מבחינה גנטית. בדיקת הצ'יפ הגנטי נעשית בשיתוף עם מעבדות G.G.A, הנחשבות למתקדמות בעולם בתחום הגנטיקה.

איך מתבצעת הבדיקה?

בדיקה באמצעות צ'יפ גנטי נעשית על סמך דגימת דם אשר נלקחת מהנבדק, כמו בכל בדיקת דם שגרתית. דגימת הדם הזו מכילה את המטען הגנטי השלם של האדם הנבדק – ואלו כל הפרטים הדרושים כדי לבצע אותה. הדגימה שנלקחה נבחנת על גבי משטח מיוחד, שם ניתן לאתר פגמים או מומים כאלו ואחרים.

במהלך בחינת דגימת הדם על גבי המשטח המיוחד, נבחנות מוטציות ספציפיות לאורך המטען הגנטי של הנבדק ('אתרים' בשפה המקצועית).

מה נבחן בפועל במהלך הבדיקה הזו?

בדיקת צ'יפ גנטי נעשית, כאמור, במטרה לאתר פגמים גנטיים או מחלות גנטיות הידועות לרפואה המודרנית. השיטה הייחודית שבה היא נעשית מאפשרת לצוות הרפואי לאתר כ-54 מחלות גנטיות שונות, ועוד כ-110 מוטציות גנטיות – כמות אדירה של פגמים גנטיים הניתנים לאיתור במהירות ובצורה ברורה מאוד, ברוב המקרים.

מה הן התוצאות האפשריות לאחר בדיקה באמצעות צ'יפ גנטי?

תוצאות בדיקת הצ'יפ הגנטי נחלקות לשתי אפשרויות:

  • בדיקה תקינה: בדיקה שבה אותו צ'יפ גנטי לא הצביע על נשאות של מוטציה. 
  • בדיקה לא תקינה: בדיקה שבה התגלתה נשאות למוטציה ספציפית.

כיצד מתבצעת הבדיקה בבנק הזרע של הרצליה מדיקל סנטר?

כאמור, בדיקה בעזרת צ'יפ גנטי נעשית אופן קבוע בכותלי בנק הזרע הרצליה מדיקל סנטר במסגרת סדרת הבדיקות הכלליות הנעשות לתורמים פוטנציאליים. הבדיקה כוללת נטילת דגימת דם מהנבדק (הנעשית במסגרת 'בדיקת דם' פשוטה) ושליחתה אל המעבדות המתקדמות של בית החולים, שם ייבחן בצורה מדוקדקת המטען הגנטי של המועמד.

בדיקת הצ'יפ הגנטי לגילוי נשאויות שונות ניתנת גם לנתרמות ולבני זוגם, בתשלום, במקום בדיקת הסקר המצומצמת הניתנת בקופות החולים.

מידע נוסף:

היתרונות והחסרונות בבדיקת צ'יפ גנטי

נגישות