חיפוש

תוצאות בדיקת זרע

FollowFollow on Facebook

בבנק הזרע של בית החולים הפרטי הרצליה מדיקל סנטר מתקבלות מדי יום ביומו מנות זרע ממועמדים שונים לתרומה. מנות אלו נבחנות ונבדקות בקפידה לפני כניסתן למאגר התורמים, בהתאם לקריטריונים רבים אשר נקראים גם תוצאות בדיקת זרע. תוצאות אלו נוגעות לשורת נתונים מקיפה אשר מלמדים רבות על התורם עצמו ועל איכות הזרע שברצונו לתרום.

מהי בדיקת זרע

בדיקת זרע היא בדיקה אשר נעשית לדגימת הזרע שסיפק המועמד לתרומה. בבדיקה ייבחנו תאי הזרע שבמנה מבחינות רבות, כך שאנשי מרפאת בנק הזרע יוכלו לוודא כי מדובר בזרע איכותי ו'בריא', אשר נתוניו גבוהים באופן משמעותי מהנורמה ועל כן יכול לשמש כתרומה אשר תוביל להריון בהסתברות גבוהה ביותר, לאישה החפצה בכך.
בבנק הזרע נעשית בדיקת זרע למועמד בעת הגשת המועמדות לכניסה למאגר, ולכל מנה של התורם לפני הקפאתה ולאחריה – טרם הפרייתה ברחם האישה.

תוך כמה זמן מוכנות תוצאות בדיקת זרע

תוצאות בדיקת זרע בבנק הזרע של הרצליה מדיקל סנטר יינתנו תוך זמן קצר מאוד. למעשה, ניתן לקבלן עוד באותו היום בו בוצעה בדיקת הזרע, כולל פענוח מלא ומקצועי בידי צוות מרפאת בנק הזרע.

הערכים המופיעים בתוצאות הבדיקה

בכל בדיקת זרע ייבחנו קריטריונים קבועים אשר יספקו לצוות תמונה ברורה ומדויקת בנוגע לאיכות הזרע, לתפקודו ולתקינותו. הקריטריונים הנבדקים הם:

  •  נפח: נפח דגימת הזרע מעיד על תפקוד הבלוטות המפרישות את המדיום החיוני לזרע. נפח דגימה תקין הינו לפחות 1.5 מיליליטר. נפח נמוך יותר מעיד על בעיה או על דגימה לא מלאה
  • תנועתיות: כושר התנועה של תאי הזרע הוא מהקריטריונים החשובים ביותר בבדיקת זרע. בדגימת זרע טובה 40% ויותר מתאי הזרע נעים, ולפחות 32% יציגו תנועה מתקדמת מהירה
  • ריכוז (ספירת זרע): ריכוז תאי הזרע מעיד על פוטנטיות האשך בתהליך ייצור הזרע אשר קרוי ספרמטוגנזה. במנת זרע איכותית יהיה ריכוז גבוה של תאי זרע – לפחות 15 מיליון זירעונים למיליליטר אחד
  • צורה: לא פעם מופיעים במנת הזרע זירעונים שצורתם אינה תקינה. עם זאת, מספיק שיהיו בה יותר מ-4% זירעונים שצורתם תקינה המציגים מבנה תוך-תאי מושלם, כדי שהיא תיחשב תקינה
  • חיוּת: לרוב ייבחן הקריטריון הזה כאשר תנועתיות תאי הזרע נמוכה. אם במצב כזה יימצאו פחות מ-58% תאי זרע חיים, מדובר במנה שאינה תקינה
  • חומציוּת (PH): ערך ה-PH אמור להיות גבוה מ-7.2
  • הימצאות כדוריות דם לבנות: בבדיקה תקינה, יימצאו בכל מ"ל נוזל הזרע פחות ממיליון תאי דם לבנים. אם התוצאה גבוהה יותר, יש לברר את מקורה (לרוב דלקת או זיהום).

קריאה נכונה של תוצאות הבדיקה

פענוח בדיקת זרע בצורה מיטבית נוגע לעניין חשוב שיש לשים לב אליו, עוד לפני הבדיקה עצמה: זמן ההתנזרות משפיכת זרע. בדיקת זרע שתיעשה זמן רב מדי לאחר השפיכה האחרונה או סמוך מדי לשפיכה האחרונה, עשויה הביא לשיבוש בתוצאותיה, ואף להעיד על בעיה שבפועל אינה קיימת.
לכן, יש לתת את דגימת הזרע לבדיקה בין יומיים לשבעה ימים מרגע השפיכה האחרונה, בעוד הזמן המומלץ למתן זרע לטובת בדיקה הוא שלושה ימים לאחר השפיכה. במועד זה, קריאת התוצאות תיעשה בצורה הטובה ביותר.

תוצאות בדיקת זרע המצביעות על אפשרות לבעיית פריון אצל הגבר

ככלל, הממצאים שיעידו יותר מכל על בעיית פריון אצל הגבר הם תנועתיות תאי הזרע, הריכוז (ספירת זרע) והחיוּת של התאים. אם תוצאות בדיקת זרע יעידו על בעיה רצינית באחד מהנתונים הללו, הסיכוי לבעיית פריון יהיה גבוה.
עם זאת יש לזכור כי תוצאות של בדיקה אחת לא יספיקו במקרה כזה: אם ישנו חשש לבעיית פריון אצל הגבר, תיעשה קודם כל בדיקת זרע חוזרת. רק לאחר בחינתה של הבדיקה החדשה, ולאחר שהתברר כי תוצאות בדיקת זרע זו חזרו על תוצאותיה של הבדיקה הקודמת, יחל הצוות הרפואי לנסות ולאתר בעיות פריון כאלו ואחרות.

נגישות