חיפוש

בדיקת זרע

FollowFollow on Facebook

בדיקת זרע היא בדיקה אשר מתבצעת בעיקר במקרים בהם ישנו חשש לבעיות פריון אצל הגבר, ונחשבת לבדיקה החשובה ביותר לאבחון בעיות מסוג זה. בבדיקה נמדדים מאפיינים כמותיים ואיכותיים של נוזל הזרע ושל הזירעונים שבדגימה, ובעזרתה ניתן לבדוק מדדים כלליים, לבצע ספירת זרע ולערוך בדיקה מורפולוגית של צורת תאי הזרע.

מדוע כדאי לבצע בדיקת זרע בהרצליה מדיקל סנטר? בדיקת זרע ומורפולוגיה זרע - בנק הזרע

 • נערכת בדיקת זרע מלאה, על פי קריטריונים בין לאומיים
 • ניתן לבצע את הבדיקה באופן מידי
 • ניתן קבלת תשובות באותו היום ופענוח בידי רופא
 • הבדיקה נערכת בדיסקרטיות מלאה במעבדות בנק הזרע שלנו.

ייצור זרע:

 • גבר בוגר מייצר כ-1,000 זרעים בשנייה או כ-100 מיליון זירעונים ביממה. גבר פולט בממוצע כ-40-200 מליון זרעים בכל פליטה
 • תא זרע גולמי זקוק לכ-70 יום כדי להתפתח לזרע בשל. מכאן שבדיקת זרע משקפת למעשה גם תהליכים שקרו מספר חודשים קודם לכן באשכים

נוזל הזרע כולל, פרט לזירעונים, גם הפרשות מבלוטות שדרכן עובר נוזל הזרע בדרכו החוצה, כמו בלוטת הערמונית ובלוטות אחרות.

מתי צריך לעשות בדיקת זרע?

בדיקת זרע נעשית כחלק מהבירור הראשוני בעת בחינת בעיות פריון אצל בני זוג.

לפני בדיקת זרע – חשוב לזכור:

 • יש להקפיד על תקופת התנזרות של 2-4 ימים (פרק הזמן המומלץ: שלושה ימים)
 • את דגימת הזרע מומלץ לתת על ידי אוננות לכלי נקי (עדיף כוסית סטרילית)
 • כוסית סטרילית נמכרת בבתי מרקחת וניתנת במעבדה מאחות קופת החולים
 • אין לפתוח את מכסה הכוס לפני מתן הזרע, ויש לסגור אותו מיד לאחר מכן
 • ניתן לבצע את מתן הזרע בחדר פרטי מיוחד שנמצא במרפאה
 • אם דגימת הזרע ניתנת בעת קיום יחסים ולא באוננות, יש להשתמש בקונדום מיוחד
 • מומלץ לתת את הדגימה בסמוך למועד הבאתה אל המעבדה. אם הדבר לא מסתייע, יש להביא אותה תוך שלוש שעות.
 • נוזל הזרע צריך להישמר בטמפרטורת הגוף או בטמפרטורת החדר
 • מומלץ להימנע משימוש בחומרי סיכה מסחריים או ברוק, העלולים לשנות או להשפיע על תוצאות הבדיקה – מה שיחייב בדיקה נוספת
 • יש לבצע את הבדיקה השנייה לאחר מספר שבועות.

מה ההלכה אומרת?

על פי ההלכה, גם גבר דתי יכול לתת זרע לטובת בדיקת זרע, בשלוש דרכים שונות:

 • בדיקה מיוחדת לאחר קיום יחסי מין: בדיקה זו נקראת PCT או Post coital test ובמסגרתה על האישה להגיע תוך שעות למעבדה, לאחר קיום יחסי מין מלאים עם הגבר. כשתגיע למרפאה, תילקח דגימת זירעונים מריר צוואר הרחם כמו בכל בדיקת זרע
 • העברת נוזל הזרע לתוך כלי: גם כאן מדובר בבדיקה שתתבצע לאחר קיום יחסי מין מלאים, ונקראת לעתים PCT לתוך כלי. לאחר סיום יחסי המין, מועבר נוזל הזרע שנשפך מהנרתיק ישירות לכלי סגור ומשם – למעבדה. במעבדה ייבדק הנוזל כמו בבדיקת ה-PCT
 • שימוש בקונדום מיוחד: ישנו היום בשוק קונדום ובו חור מיקרוסקופי, שאינו מכיל קוטל זרע. זהו קונדום שנקרא גם 'קונדום הלכתי'. בני הזוג יכולים לקיים יחסי מין תוך שימוש בקונדום הזה, ובסיום להכניסו לכלי ולהביאו ישירות למעבדה.

מהי בדיקת זרע תקינה?

תוצאות בדיקת זרע והקביעה בנוגע לאיכותו, תלויות בקריטריונים רבים שנפרט אותם כעת. יש לציין כי עשוי להיות שינוי בין מעבדה למעבדה, ולכן חשוב שמטופלים בבית החולים הרצליה מדיקל סנטר יעברו בדיקת זרע במעבדה של בנק הזרע. המעבדה עובדת בהתאם לתקנים שקבע ארגון הבריאות העולמי (WHO) שנחשב לאיכותי ביותר.

אם כן, בדיקת זרע תקינה נקבעת על פי הקריטריונים הללו:

Abstinence: קריטריון המתייחס לזמן ההתנזרות ממין או ההימנעות משפיכה. כאמור, רצוי שזמן זה יהיה בין שניים לשבעה ימים, כשהזמן המומלץ הוא שלושה ימים מרגע השפיכה האחרונה. מתן דגימה לאחר הימנעות של פחות מיומיים יכולה לגרום לריכוז נמוך של תאי זרע בנוזל; הימנעות של למעלה משבוע יכול לפגוע בכמות תאי הזרע שנמצאים בתנועה ובאחוז התאים בעלי מורפולוגיה זרע תקינה.

נפח: הנפח יכול להיפגע בשל דגימה לא תקינה (כלומר שלא כל נוזל הזרע מהפליטה נמצא בכלי הקיבול), בשל חסימות או בעיות אחרות בצינוריות או בשל בעיה הקשורה בבלוטות המפרישות את נוזל הזרע.

הנפח התקין לצורך בדיקת זרע הוא 1.5ˉ5 מ"ל.

חומציות: חסימה בצינוריות יכולה להביא לעלייה בחומציות ול-PH נמוך.

חומציות תקינה תהיה בערך של למעלה מ-7.2PH.

התנזלות – Liquefaction: אחד הסממנים המצביעים על בדיקת זרע תקינה הוא צמיגיות של נוזל הזרע, ולאחר שעה – הפיכתו לנוזלי יותר.

ריכוז זירעונים בנוזל: במיליליטר נוזל זרע אמורים להיות מעל 15 מיליון זירעונים. הסיבות לתוצאה נמוכה יותר יהיו זמן הימנעות קצר, הפרעות הורמונליות, בעיות גנטיות וכן הופעת ורידים או דליות.

תנועתיות: זהו אחד הקריטריונים החשובים בבדיקה. התנועתיות מדורגת מ-0 ועד 4, כאשר 4 מסמל תנועתיות גבוהה. בדיקת זרע טובה תראה תנועתיות של יותר מ-40% מהזירעונים, בעוד תוצאה של פחות מ-32% תצביע על בעיה.

חיוּת: במקרים שבהם התגלה אחוז נמוך של תאי זרע בתנועה, יש לבצע בדיקת חיוּת של תאי הזרע. כדי שהדגימה תיחשב תקינה, צריכים להימצא בה לפחות 58% תאי זרע חיים.

מורפולוגיה זרע: גם לצורת הזירעונים ישנה חשיבות. אם למעלה מ-4% מהזירעונים הם בעלי מורפולוגיה זרע תקינה, הבדיקה נחשבת טובה.

נוכחות תאי דם לבנים בדגימה: שיעור גבוה של תאי דם לבנים (מעל מיליון למ"ל) עשוי להעיד על דלקת או זיהום.

צימות – Agglutination: ישנם מקרים שבהם נוצר צבר של תאי זרע – קבוצת תאים שנדבקו האחד לשני, ושעלולים להפריע להתקדמות תאי זרע אחרים אל הביצית. מדובר במצב לא תקין שמחייב בירור בכל בדיקת זרע.

בדיקת הזרע לא תקינה – מה עושים עכשיו?

בדיקת זרע לא תקינה תחייב בדיקה נוספת, שתתבצע לרוב כחודש לאחר בדיקה הראשונה. אם גם בבדיקה השנייה עלו ממצאים בעייתיים, יחליט הצוות הרפואי כיצד לפעול, בשיתוף המטופל כמובן, והכול במטרה אחת: להגדיל את הסיכוי להיווצרות היריון מוצלח.

האם ניתן להשביח את הזרע?

לא. השבחת זרע אינה תהליך שנועד לשפר דגימת זרע שאינה תקינה. היא נעשית אך ורק לפני הזרעה, כאשר מדובר בדגימת זרע טובה, ובמטרה להעלות את סיכויי ההפריה.

נגישות

הצטרפו לעמוד בנק הזרע בפייסבוק בלחיצת כפתור: